Projekt Lesního parku Klimkovice se úspěšné rozvíjí už 13. rokem. Z původní myšlenky na ekologický...
Projekt Lesního parku Klimkovice se úspěšné rozvíjí už 13. rokem. Z původní myšlenky na ekologický park se zrodila jedinečná bezbariérová oáza v lesích nedaleko Ostravy, a to v areálu klimkovických sanatorií. Projekt byl a je podporován finančně i materiálně mnoha sponzory jako je město Klimkovice a Sanatoria Klimkovice, ale bylo to i město Ostrava, Nadace OKD, Lesy ČR a soukromé firmy.
Proč název Lesní park? Protože je to udržovaný park v udržovaném lese. Celý komplex Lesního parku se nachází v lese, který je v územních plánech označen jako les lázeňský.
Pro připomenutí historie jsme v areálu klimkovických sanatorií v září 2010 uspořádali akci „Klimkovické vzduchobraní“, kdy se sešlo více než 1 000 návštěvníků, aby podpořili myšlenku čistějšího vzduchu na Ostravsku. V té době byly zveřejněny výsledky měření Státního zdravotního ústavu, kdy v areálu Sanatorií nebyly jako v jediném místě na Ostravsku překročeny limity polétavého prachu. Tak se zrodila myšlenka společně s vedením Sanatorií a městem Klimkovice využít této jedinečné příležitosti a vybudovat v lese sousedícím s areálem lázní „Lesní park Klimkovice“. Hlavní myšlenkou tohoto projektu bylo ukázat, že:
Díky spolupráci s renovovanou architektkou Ivou Škrovovou, která se podílela na vzniku mnoha zahradních a lesních projektů byla vyhotovena první studie Lesního parku, která se líbila nejen nám, ale i mnoha dárcům. Realizace projektu Lesní park Klimkovice tak byla na počátku roku 2012 zahájena.
Na podzim roku 2011 se dokončily práce na výrobě dřevěných hracích prvků a nosičů informačních tabulí. Tyto byly umístěny do lesa současně s dřevěnými uměleckými díly, vzniklými na sochařském sympoziu Klimkovice 2011. Tímto byl vybudován základ lesního parku Klimkovice a začal plnit své hlavní poslání – přispívat k lepšímu soužití člověka s přírodou.
Již během prvního roku park navštívilo několik tisíc dětí a dospělých. Mimo lázeňské hosty a obyvatele okolních obcí je park cílem školních výletů z blízkého regionu. Na dětském dnu při otevření první části bylo přes 2 000 dětí a podobná účast byla i na tradičních podzimních klimkovických Vzduchobraních, což jsou rodinné happeningy na podporu čistějšího ovzduší. V létě je Lesní park ideálním místem pro zastávky cyklistů, běžců, turistů a stále častěji i cílem krátkých cílených výletů občanů Ostravy. Zároveň se park stal vítaným místem pro handicapované.
Během první fáze projektu nás postupně začali oslovovat tělesně handicapovaní spoluobčané, kteří na jedné straně vítají možnost další vyjížďky mimo obestavěný prostor lázní, na straně druhé je pro ně přístup k jednotlivým uměleckým dílům i hracím prvkům složitý. Proto ve spolupráci s několika organizacemi tělesně handicapovaných, Klubem českých turistů a Sanatorii Klimkovice vznikla myšlenka opravdu bezbariérového parku – Lesní park bez bariér.
V roce 2012 byla tak vybudována další, více než kilometr dlouhá bezbariérová stezka, která zpřístupnila všem další část lesa a vytvořila tak okruh lázeňským lesem vhodným pro všechny návštěvníky lesa. Na tuto část jsme navázali s projektem Lesního cvičícího centra a další stezkou, která spojila Lesní park s údolím Polančice. Jednotlivé prvky byly konzultovány s lékaři a sestrami rehabilitačního oddělení dětské léčebny. Prvky jsou zaměřeny jak pro mobilní, tak i pro imobilní návštěvníky a slouží nejen veřejnosti, ale i k rehabilitačním programům léčeben.
Lesní okruh je sám o sobě atraktivní zajímavým prostředím, kde se střídá vzrostlý listnatý les s mladým, jsou zde jehličnaté i listnaté stromy, nechybí ani paseka… Celá trasa je co do lesního prostředí proměnlivá, kontrastní. Prvky sem zasazené jsou menší velikosti, nenásilné, konstruované především ze dřeva.
Protože chceme zachovat původní ráz lesa, projektanti navrhli většinu konstrukcí, umožňujících přístup k jednotlivým zastavením Lesního parku a ostatních částí lesa, ze dřeva.
Jak šel čas, tak jsme dosazovali dřevěné prvky do obou částí Lesního parku. Jednalo se o dřevěné hrací prvky, jako jsou krokodýl, energetická pyramida, tak i funkční cvičící prvky vloženy do pohybové části parku. Centrální část byla doplněna o dřevěné interaktivní hrací prvky dopravních prostředků a byly vyměněny všechny ekologické informační tabule o dopravních prostředcích s alternativním pohonem.
Roky 2019 a 2020 byly ve znamení častých bouří, doprovázených silným větrem. Bohužel mnoho prvků bylo poškozeno, některé nenávratně. Získané finanční prostředky tak musely být použity na opravy místo na rozvoj Lesního parku.
V době lockdownu kvůli covidové pandemii byl Lesní park velmi vyhledávaným cílem výletů rodin z blízkého okolí. To se spolu se zubem času velmi projevilo na životnosti prvků. Ty nejpoškozenější jsme vyměnili a nahradili novými. Včetně instalace poměrně atypického bílého meditačního prvku v nejkrásnější části parku. Sepnuté ruce jsou symbolem čistoty a pozitivního myšlení v dnešní nelehké době. Současně jsme doplnili zvířecí kolonii o nové obyvatele.
Poslední etapa má více hravou a soutěžní formu. Na upravenou lesní stezku jsou „navlečena“ odpočívadla s informačními stojany, posezením a interaktivními prvky, zpestřujícími pohyb lesem.
A plány do budoucna? To bude obsahem dalšího příspěvku.