Jarní počasí láká řadu zahrádkářů a chatařů k jarnímu úklidu. Posekat trávu, pohrabat...
Jarní počasí láká řadu zahrádkářů a chatařů k jarnímu úklidu. Posekat trávu, pohrabat listí, větve ze stromů a pak vše pěkně zapálit. Tato zastaralá metoda „jarního úklidu“ zní sice prakticky a jednoduše, ale skrývá v sobě mnoho nebezpečí. Málokdo ví, že tyto jarní aktivity podléhají omezení. Zákony sice tuto činnost nezakazují, ale každý takovýto úklid je třeba nahlásit příslušnému hasičskému sboru a provést určitá opatření.
Přímé vypalování trávy je však v České republice ZAKÁZÁNO hned třemi zákony. Zákonem o požární ochraně 91/1995 Sb., zákonem o myslivosti 23/1962 Sb., ve znění pozdějších předpisů a zákonem o ochraně přírody a krajiny 114/92 Sb. Nejen, že tento způsob není při zmlazování trávy nikterak účinný, navíc zahynou tisíce rostlin, brouků, savců a leckdy i ptáků. V neposlední řadě také samozřejmě dochází k materiálním škodám a k ohrožení lidského zdraví. Existuje spousta případů, kdy v důsledku vypalování trávy uhořel člověk.
Zdroj: http://www.novinky.cz/ Zdroj: http://www.boretice.cz/
Míra škodlivosti vypalování trávy je dána ročním obdobím. V zimním období a brzy z jara jsou škody na rostlinách a živočiších menší než ve vegetační době a na podzim. Velký žár, který při hoření trávy vzniká (až 800 0C) může způsobit zničení většiny vývojových stádií hmyzu (larvy, kukly, vajíčka) nebo dokonce jejich úplné vyhubení, kouřové zplodiny ohrožují živočichy sdružující se na stromech a keřích až do výšky tří metrů. Na živočichy, kteří se pohybují pomalu, má vypalování trávy největší dopad. Jde o měkkýše, obojživelníky, plaze a některé druhy mravenců. Ohněm může dojít ke zničení nejen přirozených stanovišť živočichů, ale také jejich koridorů, po nichž migrují, líhnišť v rostlinných zbytcích a úkrytů. Z výsledků studie zkoumající vliv vypalování travního porostu na populaci ještěrek obecných vyplynulo, že po tomto zásahu hustota populace klesla na méně než polovinu. Na vypalování trávy doplácejí i chránění čmeláci, kteří přezimují v mělkých myších dírách.
Negativní dopad vypalování trav se netýká pouze živočichů, ale také rostlinných společenstev a půdních mikroorganizmů. Vypalováním se ničí především kulturní a kvetoucí rostliny, a naopak se zvýhodňují nežádoucí druhy travního plevele, jako jsou šťovík, jitrocel, smetánka lékařská, sítina, pýr aj. Výsledkem vypalování trávy je snížení biodiverzity (druhové rozmanitosti) jak společenstev rostlin, tak živočichů, mikroorganizmů a zvýšené riziko vzniku požáru. Mnoho zahrádkářů argumentuje tím, že popel, který takto vznikne je dobrým hnojivem a že tím naopak obohatí půdu o živiny. Popel je však velmi často rozfoukán větrem nebo jej splaví déšť, takže se potřebné živiny do půdy nakonec nedostanou. Nejlepším způsobem je ponechání staré trávy, která se rozloží a živiny se pozvolna uvolňují a navíc obohatí půdu o velmi důležitou organickou složku.
Vypalování trávy dělá starosti nejenom hasičům, ale i ochráncům přírody. Pro život v přírodě má nesmírný význam biologická rovnováha mezi různými druhy hmyzu, drobné zvěře a rostlin. Pokaždé, když sáhneme k vypalování trávy, narušíme tuto rovnováhu natolik, že trvá řadu let, než se vrátí do původního stavu. V případě porušení zákazu Vám může být udělena pokuta ve výši několika desítek tisíc korun. Opravdu to stojí za to? Není lepší starou trávu vyhrabat na hromadu a uložit na kompost nebo na skládku?
Foto: Alena Pončová
I tito dva živočichové se brzy mohou stát obětmi zahrádkářů při jarním úklidu.