VÝCHODISKA KONCEPCE Další pokračování v realizaci Lesního parku Klimkovice je inspirováno...
Další pokračování v realizaci Lesního parku Klimkovice je inspirováno myšlenkou zpřístupnit les s různými aktivitami návštěvníkům s postižením pohybového aparátu a kombinovanými vadami.
V blízkém objektu lázní probíhají intenzívní rehabilitace jak dospělých, tak dětí a možnost „zábavné rehabilitace“ v přírodě je jedním z motivů II. etapy budování Lesního parku.
II. etapa představuje úpravu stávající turistické stezky do podoby přístupné i návštěvníkům na vozíku a to v trase od stávající lesní točny po komunikaci u technického zázemí lázní (v blízkosti dětské léčebny). Na upravenou stezku jsou „navlečena“ odpočívadla s informačními stojany, posezením a interaktivními prvky, zpestřujícími pohyb lesem. Lesní okruh je sám o sobě atraktivní zajímavým prostředím, kde se střídá vzrostlý listnatý les s mladým, s jehličnatým i smíšeným, nechybí ani paseka… Celá trasa je co do lesního prostředí proměnlivá, kontrastní… Prvky sem zasazené jsou menší velikosti, nenásilné, konstruované především ze dřeva.
Potom, co stezka vychází z lesa na volné prostranství nad lázněmi, je vedena jako osa středem plochy, pojednané jako areál aktivního hravého procvičování pohybových a smyslových schopností.
Jsou zde vytvořeny dvě stezky – stezka pro vozíčkáře i chodící a stezka jen pro chodící návštěvníky. Mimo tyto trasy jsou pak rozmístěny prvky využitelné jak pro osoby s různým postižením pohybového aparátu – hlavně děti, tak pro zdravé děti ke hrám a cvičení.
Celková koncepce II. etapy Lesního parku má vytvořit zajímavé a atraktivní prostředí jak pro zdravé návštěvníky, tak pro návštěvníky s různými vadami.
Jednotlivé prvky byly konzultovány s lékaři a sestrami rehabilitačního oddělení dětské léčebny a mohou sloužit nejen veřejnosti, ale i k rehabilitačním programům léčeben.
POPIS TRASY A VYBAVENÍ LESNÍHO OKRUHU
V rámci II. etapy je navrženo pokračování již vybudované stezky dále do lesa s tím, že se velkým obloukem vrátí k objektu lázní. Vznikne tak „lesní okruh“, začínající u hlavního objektu lázní a končící u objektu technického zázemí, kde se opět napojí na zpevněnou komunikaci.
Stezka II. etapy začíná u točny, jíž končí naučná stezka, realizovaná v roce 2010. V zúženém profilu navazuje stejným typem povrchu – mechanicky zpevněné kamenivo – a prochází ve vyšlapané stávající trase lesem k rozcestníku u Mezihoří, kde se stáčí zpět k lázním. Poslední úsek prochází otevřeným terénem s dalekými výhledy do krajiny.
V úseku, kde prochází stezka lesem, se její šířka pohybuje kolem 1,4m, na vhodných místech jsou navrženy lavičky nebo různé aktivity, vhodné pro vozíčkáře i pro ostatní návštěvníky lesního parku.
Jako první je navržen speciální akustický prvek z různých materiálů (kov, plast, dřevo…), kde se využívá odlišného zvuku, vydávaného rozezněným prvkem. Slouží k zábavě, ale i k rozlišování různých zvuků použitých materiálů – jako hra pro trénování rozlišovacích schopností ucha např. u dětí s kombinovanými vadami.
Dále na trase je navržen další hmatový prvek – počítadlo, jehož rám tvoří dřevěná loupaná kulatina, na vodorovných tyčích jsou pak navlečeny prvky různého tvaru, velikosti a barvy. Počítadlo slouží jednak k procvičování počítání, jednak jako prvek pro cvičení jemné motoriky s možností procvičování rozlišování tvarů, velikostí i barev u návštěvníků s kombinovanými vadami.
Dále jsou na trase umístěny dřevěné lavičky a informační stojany. Trasa lesem sama o sobě poskytuje mnoho vjemů, les zde má různou podobu a může být námětem např. pro soutěžní panely např. s poznáváním druhů lesních dřevin, které se v okolí stezky vyskytují.
AREÁL A JEHO VYBAVENÍ
Areál nad lázněmi, rozložený na travnatém pozemku při okraji lesa, je hlavní pěšinou rozdělen na dvě části. Pěšina tvoří podélnou osu, vpravo ve směru k lázním je navržena stezka, určená pro návštěvníky s omezenou schopností chůze, avšak bez vozíku. Jsou zde umístěny aktivity na procvičování rovnováhy, posilování svalů celého těla. V závěru stezky je jako sólový prvek umístěna sestava na protahování. Celá stezka zároveň slouží pro zdokonalování schopnosti orientace v terénu.
Trasa se mírně svažuje s přirozeným terénem, její součástí jsou tři nevysoké terénní vlny, jež tvoří základ pro umístění prvků. Stezka s dalšími prvky se vine mezi nimi a společně pak vytvářejí na pozadí lesa mírně zvlněnou krajinu s atraktivními dalekými výhledy.
Areál je vybaven lavičkami a odpadkovými koši, u speciálních prvků jsou instalovány informační tabule o doporučených způsobech cvičení.
Je navržena i výsadba vzrostlých stromů k dosažení žádoucího přistínění otevřené plochy.
Celou studii je možné stáhnout zde: Lesní park Klimkovice II etapa.pdf (2,4 MB)